Ako rozbehnúť nové forum?

Marianna sa snaží nejako dať dokopy komunitu okolo permakultúry na Slovensku a zatiaľ to skúšame pomocou online fóra (https://permaforum.sk/). Počiatočný plán bol pozvať tam jej klientov, ktorí mali mať potenciálne mnoho otázok, ktoré by fórum nejako naplnili. Toto očakávanie nebolo naplnené, takže teraz musíme zmeniť prístup.

Ďalší plán je, že budeme nasledovať príklad začiatkov Redditu a nejaký obsah tam vytvoríme medzi sebou - niektorí máme autentické otázky na pestovanie rastlín, žiadne fakes. Keď tam bude nejaký obsah, môžeme prizvať nejakých ľudí zvonku, ktorí by mohli k otvoreným otázkam pridať zaujímavejšie odpovede. Úspechom by malo byť, keď tam vytvorí novú tému niekto, kto nie je z komunity.

Ďalej si teda potrebujeme určiť, koľko tém chceme vytvoriť u nás v komunite, aby to forum bolo na prvý pohľad živé. Ďalšia vec, ktorú môžeme robiť hneď, je dávať si dokopy zoznam ľudí, prípadne organizácií, z ktorých by sme chceli niekoho dostať do diskusií.

Prípadne nejaké ďalšie postrehy, ako rozbehnúť forum sú vítané.

Aj keď nemám startup, rád sledujem, ako sa Starport vyvíja a veľmi obdivujem kontinuálnu aktivitu. Tak sa zapájam. Vytváranie tém, aj ktoré ste už medzi sebou prebrali a už sú medzi vami jasné, je celkom dobrý spôsob na prilákanie nových odpovedí od ďalších ľudí. Predsa len, možno niekto má iný, zaujímavejší názor na témy kt. ste medzi sebou už prebrali.

1 Like

Dostal som tip od kamosky z veteriny na klub Flóra
http://www.uvlf.sk/zaujmove-kluby-studentov/flora-klub

e taktiez na nejaký projekt z BB, kde sú pravdepodobne tiež ľudia,ktorých môžeme zapojiť do fóra
https://instagram.com/kvetoolok?igshid=1xw0g0wh5bi5u

keď predplníme fórum našimi internými otázkami a témami, tak im ho môžeme posunúť, ako niečo, kde sa môžu vyblázniť. Je tam dokonca uvedená garantka, čiže možno zafunguje keď oslovíme ju.

Preco potrebujete vlastne forum? Preco nestaci FB skupina?

Preco potrebujete vlastne forum? Preco nestaci FB skupina?

Facebook je ad hoc casova os, kde sa bezne deje, ze sa ludia pytaju tie iste veci kazdych par mesiacov. Na fore staci ze sa otazku opyta niekto raz a vies si k nej diskusiu lahko vsimnut. Forum sa v case vyvija, facebook skupiny sa bezne tocia v kruhu, lebo timeline nie je stavany na to, aby sa v nom niekto hrabal.

No hej ale v momentalnom stave ked mate minimum userov a prispevkov tak na tom zalezi? Nebude ovela rychlejsie ked zo zaciatku budete budovat komunitu na FB kde uz ludia su a staci im pridat sa cez jeden klik?

Potom ked uz budete vidiet ze FB skupina zacina byt neefektivna tak mozete userov poprosit/motivovat/prinutit aby presli na forum. Hlavne teda uz s nimi budete mat vybudovany nejaky vztah ako teraz ked chcete aby si spravili novu registraciu na novej stranke. Alebo teda mozno aspon pridat FB login na forum by mohlo pomoct.

Just my 2 cents, good luck :slight_smile:

FB skupina ma urcite svoj prinos a asi dava zmysel ju mat paralelne popri fore. Urcite sa ale navzajom nedokazu plne nahradit.

Taktiez je mozne ju vyuzivat ako kanal k foru.

@Marianna mohli by sme to skusit.

@Tomas aky je v ramci Unimusu vztah medzi fb skupinou a forom?

U nas je to celkom jednoduche - FB nieje dobra platforma pre dlhsie technicke diskusie, a teda viac menej vsetka interakcia s user-mi je na nasom fore.

Na FB postujeme iba update-y o release-och novych verzii, pripadne ak vydavame nejaky content (blog, atd.). Teda FB, Twitter, etc. u nas sluzia iba ako notifikacne kanaly smerom k zakaznikom.

Vsetka diskusia od zakaznikov smerom k nam (a samozrejme nase odpovede) je na forach.

Toto vsak cele vychadza z toho ze tech segment je zvyknuty na fora (message boards), kedze FB jednoduch nieje dobry format pre tech diskusie (ako spominane vyssie). Ci to rovnako moze fungovat aj pre perma-komunity neviem :slight_smile:

1 Like